Archiwa

Kategorie

Meta

Random Post
Search
Search

Dzień owoców

Owoce bez wątpienia powinny zagościć w gronie składników codziennej diety. Mówiąc owoce, mamy na myśli świeże owoce, a nie soki owocowe czy innego rodzaju przetworzone owoce. Należy jednak pamiętać, że są one źródłem cukru i z ich ilością nie należy przesadzać. Najlepiej spożywać oczywiście te sezonowe.

Idealnie byłoby gdyby owoce zastąpiły dzieciom niezdrowe słodycze, na które nie powinno w ogóle być miejsca w dziecięcym jadłospisie. Zawierają one zbyt dużo przetworzonego cukru oraz innych składników, których często nie jesteśmy w stanie nawet poprawnie przeczytać.

Dzieci z rguły uwielbiają owoce. Zdarza się czasami tak, że na widok owoca się krzywią i nie wyciągają wcale po niego ręki. Wtedy można spróbować podać dziecku owoce w nieco atrakcyjniejszej formie, na przykład takiej, jak poniżej.

Tak przygotowane owoce są bardziej atrakcyjne dla malucha, który może nie chciał truskawki, ale już po truskawkę z ogona pawia z chęcią sięgnie, bo pieknie się prezentuje, a nawet może zje…

A co byście powiedzieli na przygotowanie sałatki owocowej wspólnie z dziećmi?

Przygotowanie sałatki owocowej okazuje się być doskonałym sposobem rozwijania u dzieci motoryki małej. Maluch musi obrać banana, potem pokroić go odpowiednio mało ostrym nożem. Potem, kolejno będzie kroić już przez nas obrane owoce typu jabłko, gruszka, arbuz czy kiwi. Każdy owoc ma inną konsystencję i twardość, dziecko odkrywa w ten sposób tekstury, a przy okazji uczy się kolorów.
Doskonałym ćwiczeniem koncentracji okazuje się wydłubywanie ziarenek granatu z przekrojonego owoca, a potem transferowanie każdego ziarenka z miejsca w miejsce.

Mamy też element przesypywania – umyte borówki dziecko przesypuje z mniejszej miski do wiekszej miski, w której jest sałatka Trzeba tylko uważać, żeby owoce trafiły do celu.
Jeśli zdecydujemy się na dodanie marakui, maluch będzie miał okazję popracować rączką, wydłubując ziarenka z połówki owoca. Na koniec udoskonalimy ruch mieszania, idealna sałatka musi być dobrze wymieszana. Zobaczcie tylko jak pysznie smakuje, nie ma to jak robione samemu, od serca.

Kto by pomyślał, ze przygotowywanie niby prostej sałatki wymaga tylu umiejętności ; )

Dodaj komentarz

Akceptuję zasady Polityki prywatności